BSMS strādā no dažādām pasaules vietām

LV PEAK un LZA Eiropas Politikas Pētniecības Institūta pētījums liecina[[1]](applewebdata://3D1F81B0-FA35-462E-AB38-977C500E0C90#_ftn1), ka darbs attālināti var pozitīvi ietekmēt produktivitāti, par to arī pārliecinājušies BSMS darbinieki, regulāri strādājot no dažādām vietām - biroja, kafejnīcām, mājām un vasarā izteikti arī pie dabas. Uzņēmuma vadītāja un gudra darba vēstnese Inta Buša komentē, ka “visiem darbiniekiem ir iespēja pašiem plānot savu laiku un piekopt “workacion” pēc saviem ieskatiem, tādējādi būtiski mainot savu darba vidi.” Septembrī vecākā projektu vadītāja Alīna Radzeviča strādāja no Prāgas, bet oktobrī Tenerifi uz trim nedēļām baudīja projektu vadītāja Veronika Sļotova, vienu no šīm nedēļām arī strādājot attālināti. Zemāk lasi Alīnas un Veronikas un Intas ieteikumus.

Alīna testēja #workfromanywhere Prāgā:

“Kaut gan strādājot BSMS hibrīda formātā (OOO un birojā 50/50), darbs attālināti nav nekas jauns, atrašanās iedvesmojošajā vidē ietekmēja dienas rutīnu,” saka Alīna un izceļ galvenās atziņas:

  1. Lielāka motivācija sarežģītākus darbus paveikt dienas sākumā.
  2. Jaunā vide ļauj paraudzīties uz lietām no cita skatupunkta.
  3. Zinot, ka vakars netiks pavadīts ierasti, bet gūstot jaunus iespaidus no neieastās vides, darba diena paiet ātrāk.

Kā Veronikai veicās strādājot no Tenerifes salas:

“Šobrīd strādāt vienu vai divas dienas nedēļā no mājām nav nekas pārsteidzošs. Ideja strādāt no ārzemēm man radās tieši tuvojoties rudenim, kad Latvijā paliek aukstāks. Pēc šīs pieredzes varu teikt, ka katram projektu vadītājam vajag pamēģināt izbraukt vismaz uz nedēļu, jo pa šo laiku var pamanīt, kādi procesi nav automatizēti, ko var izmainīt savā darba rutīnā un kā var saorganizēt darbu birojā, strādājot attālināti.” Pirms ceļojuma Veronika iesaka sagatavoties un izpētīt 4 svarīgus aspektus:

  1. Laika zona. Jāņem vērā, ka jūs turpināsiet strādāt pēc Latvijas laika zonas, nevajag mulsināt kolēģus un klientus, viņiem nav svarīgi, cik ir pulkstenis jūsu darba vietā, jo tā ir jūsu atbildība. Piemēram, man bija 2 stundu starpība un tikšanas sākās plkst. 9:30 pēc Latvijas laika (7:30 Tenerifē). Uzsākot darbu ārzemēs, iesaku pārbaudīt uzstādījumus darba kalendārā.
  2. WIFI pieejamība apartamentos vai viesnīcā, kur plānojat palikt. Sazināties ar viesnīcu vai apartamentu saimnieku noteikti nenāks par ļaunu, lai uzzinātu un precizētu WIFI pieejamību un ātrumu, jo attālinātā darba nodrošināšanai tas ir īpaši svarīgs aspekts.
  3. Jūsu interneta nodrošinājums, cik GB ir pieejami un kāds ir mobilo sakaru operatora piedāvājums. Nekad nevar paredzēt, vai WIFI tiešām strādās un būs pietiekami ātrs, lai sazinātos ar klientu Zoom vai citā tiešsaistes vidē!
  4. Darba vieta, vai ir galds un ērts krēsls. Vesela mugura = kvalitatīvs darbs.

Vadītāja Inta Buša komentē, ka, lai uzņēmums veiksmīgi un plūstoši varētu turpināt darbu arī kādam kolēģim strādājot no citas valsts, ir vajadzīga veselīga iekšējā kultūra. Apzinoties, ka visiem darbiniekiem ir šāda iespēja, viens pret otru ir atbalstoši un izpalīdzīgi arī, ja ir jāizpalīdz ar kādu uzdevumu, kas izdarāms tikai klātienē. Protams, šiem aspektiem papildus seko arī tehniskie un sistēmas jautājumi, lai katrs mazākais jautājums kolēģiem nenozīmētu e-pasta rakstīšanu un pārlieku garu komunikāciju, kad to var ātri pajautāt kopējā mītiņā. Galvenais iemesls, kāpēc ““workation” ir interesants formāts, ko praktizēt, ir vides maiņa, kas ļauj uz ierastajiem jautājumiem, projektiem vai situācijām paskatīties no citas perspektīvas un tādējādi, iespējams, radīt ko radošu un inovatīvu.


  1. Izvērtējums par attālinātā darba ietekmi uz produktivitāti ilgtermiņā un priekšlikumu sagatavošana produktivitātes paaugstināšanai attālinātā darba apstākļos. 2021. gada marts. Valsts pētījumu programma. Pieejams: https://www.em.gov.lv/lv/media/4223/download